Komponenty SOI używane do ochrony przed upadkiem z wysokości należą do grupy środków ochrony indywidualnej o złożonej konstrukcji. Przeznaczone są do ochrony przed poważnymi, nieodwracalnymi uszkodzeniami ciała jak i śmiercią, dlatego odpowiednie użytkowanie, przechowywanie jak i konserwacja wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo użytkownika.
Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA GOSPODARKI z dnia 21 grudnia 2005 w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz.U. 2005 nr 259 poz. 2173) oraz wdrożoną przez nie dyrektywę dotyczącą środków ochrony indywidualnej 89/686/EWG, SOI muszą być poddawane okresowym kontrolą technicznym.
Okresowy przegląd techniczny jest wykonywany zgodnie z wymogami dołączonej instrukcji i może go wykonywać osoba o odpowiednich kompetencjach. Większość producentów sprzętu określa bardzo dokładnie poziom kompetencji kontrolera SOI oraz okres co jaki czas musi być wykonany taki przegląd. Częstotliwość prowadzenia przeglądów uzależniona jest od charakterystyki użytkowania sprzętu, warunków w jakich jest użytkowany – jednak przeglądy powinno się wykonywać nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy (zgodnie z zaleceniami normy PN-EN 365).
Pracownik, który odbył specjalistyczne szkolenie z zakresy pracy na wysokości powinien być w stanie ocenić każdorazowo sprzęt SOI przed użyciem. Natomiast dokładną, okresową kontrolę SOI dokonuje autoryzowany kontroler znający zasady działania poszczególnych składników sprzętu ochronnego, który każdorazowo potwierdza przeprowadzenie przeglądu w karcie użytkowania.